Critics’ Choice Awards 2021: The Complete Nominations List

Awards season is in full effect with recent nomination announcements for The Screen Actors Guild and The Golden Globe Awards. Now, the full list of nominees for the 26th Critics’ Choice Awards has been revealed as well. While this year’s big award ceremonies will look a bit different than in previous years, due to Covid-19 restrictions, the honors remain the same.

Taye Diggs is set to host the annual event for the third time. However, the ceremony will air as a hybrid in-person and virtual event. Some presenters will appear from a Los Angeles stage, and nominees appearing virtually from around the world. The 26th Critics’ Choice Awards airs on The CW Sunday, March 7.

Netflix continues a hot streak of nominations with its film Mank earning the most nods with 12. Moreover, A24’s Minari also has a strong showing with 10 nominations, including best picture and actor for Steven Yeun. Additionally, otther notable nominees include Ma Rainey’s Black Bottom, News of the World, and The Crown.

Check out the full list of nominations below.

Best Picture
Da 5 Bloods (Netflix)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Mank (Netflix)
Minari (A24)
News of the World (Universal Pictures)
Nomadland (Searchlight Pictures)
One Night in Miami (Amazon Studios)
Promising Young Woman (Focus Features)
Sound of Metal (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Best Actor
Ben Affleck – The Way Back (Warner Bros.)
Riz Ahmed – Sound of Metal (Amazon Studios)
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Tom Hanks – News of the World (Universal Pictures)
Anthony Hopkins – The Father (Sony Pictures Classics)
Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)
Gary Oldman – Mank (Netflix)
Steven Yeun – Minari (A24) 

Image result for Delroy Lindo – Da 5 Bloods

READ: Full Circle Forecast: The 78th Golden Globe Awards

Best Actress
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman (Netflix)
Frances McDormand – Nomadland (Searchlight Pictures)
Carey Mulligan – Promising Young Woman (Focus Features)
Zendaya – Malcolm & Marie (Netflix) 

Best Supporting Actor
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Bill Murray – On the Rocks (A24/Apple TV+)
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami (Amazon Studios)
Paul Raci – Sound of Metal (Amazon Studios) 

Best Supporting Actress
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman (Netflix)
Glenn Close – Hillbilly Elegy (Netflix)
Olivia Colman – The Father (Sony Pictures Classics)
Amanda Seyfried – Mank (Netflix)
Yuh-Jung Youn – Minari (A24) 

Image result for Glenn Close – Hillbilly Elegy

READ: Michelle Rodriguez & Justice Smith Join Chris Pine In Paramount’s Live-Action ‘Dungeons & Dragons’

Best Young Actor/Actress
Ryder Allen – Palmer (Apple TV+)
Ibrahima Gueye – The Life Ahead (Netflix)
Alan Kim – Minari (A24)
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Caoilinn Springall – The Midnight Sky (Netflix)
Helena Zengel – News of the World (Universal Pictures) 

Best Acting Ensemble
Da 5 Bloods (Netflix)
Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Minari (A24)
One Night in Miami (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

Best Director
Lee Isaac Chung – Minari (A24)
Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)
David Fincher – Mank (Netflix)
Spike Lee – Da 5 Bloods (Netflix)
Regina King – One Night in Miami (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

Image result for Regina King – One Night in Miami

READ: ‘Servant’ Season 2 Episode 4 Recap/Review: “2:00”

Best Original Screenplay
Lee Isaac Chung – Minari (A24)
Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)
Jack Fincher – Mank (Netflix)
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

Best Adapted Screenplay
Paul Greengrass & Luke Davies – News of the World (Universal Pictures)
Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father (Sony Pictures Classics)
Kemp Powers – One Night in Miami (Amazon Studios)
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow (A24)
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) 

Best Cinematography
Christopher Blauvelt – First Cow (A24)
Erik Messerschmidt – Mank (Netflix)
Lachlan Milne – Minari (A24)
Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures)
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods (Netflix)
Hoyte Van Hoytema – Tenet (Warner Bros.)
Dariusz Wolski – News of the World (Universal Pictures) 

Best Production Design
Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)
David Crank, Elizabeth Keenan – News of the World (Universal Pictures)
Nathan Crowley, Kathy Lucas – Tenet (Warner Bros.)
Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix)
Kave Quinn, Stella Fox – Emma (Focus Features)
Mark Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Image result for tenet

Best Editing
Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Kirk Baxter – Mank (Netflix)
Jennifer Lame – Tenet (Warner Bros.)
Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Pictures Classics)
Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios)
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) 

Best Costume Design
Alexandra Byrne – Emma (Focus Features)
Bina Daigeler – Mulan (Disney)
Suzie Harman & Robert Worley – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)
Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Nancy Steiner – Promising Young Woman (Focus Features)
Trish Summerville – Mank (Netflix) 

Best Hair & Makeup
Emma (Focus Features)
Hillbilly Elegy (Netflix)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Mank (Netflix)
Promising Young Woman (Focus Features)
The United States vs. Billie Holiday (Hulu) 

Best Visual Effects
Greyhound (Apple TV+)
The Invisible Man (Universal Pictures)
Mank (Netflix)
The Midnight Sky (Netflix)
Mulan (Disney)
Tenet (Warner Bros.)
Wonder Woman 1984 (Warner Bros.) 

Image result for wonder woman 1984

Best Comedy
Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)
The Forty-Year-Old Version (Netflix)
The King of Staten Island (Universal Pictures)
On the Rocks (A24/Apple TV+)
Palm Springs (Hulu and NEON)
The Prom (Netflix) 

Best Foreign Language Film
Another Round (Samuel Goldwyn Films)
Collective (Magnolia Pictures)
La Llorona (Shudder)
The Life Ahead (Netflix)
Minari (A24)
Two of Us (Magnolia Pictures) 

Image result for Minari

READ: Michael B. Jordan & Jay-Z To Produce Muhammad Ali TV Series For Amazon Studios

Best Song
“Everybody Cries” – The Outpost (Screen Media Films)
“Fight for You” – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
“Husavik (My Home Town)” – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix)
“Io  (Seen)” – The Life Ahead (Netflix)
“Speak Now” – One Night in Miami (Amazon Studios)
“Tigress & Tweed” – The United States vs. Billie Holiday (Hulu) 

Best Score
Alexandre Desplat – The Midnight Sky (Netflix)
Ludwig Göransson – Tenet (Warner Bros.)
James Newton Howard – News of the World (Universal Pictures)
Emile Mosseri – Minari (A24)
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank (Netflix)
Trent ReznorAtticus Ross, and Jon Batiste – Soul (Disney) 

What do you think of the 2021 Critics’ Choice Awards nominations? Be sure to let us know your thoughts in the comments below!

Stay tuned to Full Circle Cinema as we predict the winners in every category in our Full Circle Forecast feature coming soon!

—–

Did you enjoy this article? If so, consider visiting our YouTube channel, where we discuss the latest and greatest in pop culture news.


Hilled News © 2021 Frontier Theme